W dniu 2 kwietnia 2019 r. startuje po raz pierwszy polsko-niemiecki konkurs kreatywności Diakonii Neuendettelsau #lubiesieopiekowac! Skierowany jest do kadry opiekunów i praktykantów z domów opieki z całych Niemiec i Polski. Zgłoszenia można przesyłać do dnia 19. lipca 2019 r.

Dalsze informacje pod adresem https://www.lubie-sie-opiekowac.pl

Konkurs kreatywności #lubiesieopiekowac! odbywa się w Niemczech po raz drugi a po raz pierwszy także w Polsce. Przebieg konkursu w obu krajach jest taki sam.

Wspólny problem placówek opiekuńczych w Polsce i w Niemczech polega na tym, że oba kraje muszą stanąć przed takimi samymi wyzwaniami: „Zmiany demograficzne, brak wykwalifikowanych pracowników, a w szczególności wysoko wykwalifikowanego personelu“, podkreśla Kamil Borkowski, dyrektor Centrum Kompetencji dla Osób z Demencją w Forchheim. „Musimy te problemy rozwiązywać wspólnie, gdyż w przeciwnym razie tylko będą się przesuwać dalej“.

12-godzinne dyżury wynikające z większego niedoboru personelu są w Polsce na porządku dziennym.
Nie ma ubezpieczenie pielęgnacyjnego.

Relatywnie do przeciętnych dochodów i emerytur domy opieki są w Polsce droższe niż w Niemczech.
Dlatego znaczna część osób wymagających opieki pielęgnowana jest w domu.
Zarobki personelu opiekuńczego są w Polsce niższe niż w Niemczech.

„W Polsce znajduje się obecnie wiele nowych domów opieki o wysokim standardzie, prywatne domy są coraz lepiej wyposażone, ale Domy Diakonii Neuendettelsau są zdecydowanym liderem rynku usług opiekuńczych w Polsce”, mówi z dumą Elżbieta Grzeczka, Dyrektor Senior Residence w Polsce.
W istocie nie ma w Polsce wystarczającej ilości wykwalifikowanego personelu opiekuńczego. Dobrze wykształcone osoby przyjeżdżają z Ukrainy do naszego kraju. Lekarze i pielęgniarki pracują tu jako opiekunowie.

O co chodzi w tym konkursie?

Spojrzenie na pracę w opiece nad osobami w podeszłym wieku jest często przedstawiane poprzez stereotypy lub fałszywe wyobrażenia. Często pracownicy stwierdzają, że ich praca znajduje niewielkie uznanie w opinii publicznej, a ich zaangażowanie nie wywołuje pożądanego rozgłosu. Konkurs kreatywności #ilubiesieopiekowac! ma pozwolić zajrzeć poza ten zewnetrzny wizerunek zawodu opiekuna osób starszych. Dlatego Diakonia Neuendettelsau zaprasza pracowników oraz praktykantów zajmujących się opieką nad osobami w podeszłym wieku z Niemiec i Polski, aby pokazali pozytywne strony swojego zawodu i obalili stereotypy, uprzedzenia i fałszywe przekonania na ten temat.

„W ostatnim roku w ramach konkursu kreatywności w Niemczech udało się obalić stereotypy i w imponujący sposób pokazać jak kreatywnie, sensownie i motywująco uczestnicy mogli wykazać dobre strony zawodu“,

stwierdza zachwycona Manuela Füller, (dyrektor zarządzający usługi dla seniorów).

Jak można poprawić ogólnie sytuację w opiece?

Wielu pracowników placówek Diakonii Neuendettelsau może jedynie po części zrozumieć negatywny obraz opieki, ponieważ sami odczuwają swoją pracę jako wartościowy wkład do udanego współżycia społecznego. Odbierają swoją pracę jako sensowną i oczywistą, otrzymując jednocześnie bezpośredni odzew i podziękowanie ze strony seniorów, z którymi pracują. Wynagrodzenie wykwalifikowanego personelu jest też na stosunkowo dobrym poziomie. Potrzebujemy jednak lepszego wskaźnika zatrudnienia, który chroniłby opiekunów przed niepożądanym nadmiarem pracy i przeciążeniem. Jest to przestrzeń dla polityki, by znaleźć rozwiązania i przeprowadzić zmiany strukturalne”, mówi Kamil Borkowski.

Dlaczego Niemcy i Polska?

Diakonia Neuendettelsau angażuje się od wielu lat w Polsce i prowadzi w Katowicach i w Olsztynie po jednej placówce opiekuńczej. Kolejna placówka zostanie otwarta w Gdańsku latem 2019 roku. Celem jest zawsze wzmocnienie relacji niemiecko-polskich w ramach własnego przedsiębiorstwa oraz wspieranie komunikacji i wymiany pomiędzy placówkami. „Niezależnie od tego pragniemy aby konkurs kreatywności nie ograniczał się do naszych własnych placówek w Niemczech, lecz aby objął personel w Niemczech i Polsce, ponieważ temat nie dotyczy tylko nas, lecz traktujemy go jako interes ogólnospołeczny“, mówi Kamil Borkowski. „Chcielibyśmy pokazać jakie warunki pracy stworzyliśmy dla personelu opiekuńczego“, mówi polska koleżanka Elżbieta Grzeczka.

Diakonia Neuendettelsau zdecydowanie odżegnuje się od kwitnącej turystyki opiekuńczej. Niemieccy seniorzy, których krewni chcą umieścić z przyczyn kosztowych w placówkach opiekuńczych za granicą w Europie, nie są przyjmowani do polskich domów opieki Diakonii. „Przyjmujemy co prawda w pojedynczych przypadkach także Niemców, ale jedynie z przekonywujących powodów i w indywidualnym przypadku“, nadmienia Elżbieta Grzeczka. Każdy kraj europejski , czy to na wschodzie czy na zachodzie, północy lub południu Europy, stoi przed podobnymi demograficznymi zmianami: przede wszystkim ciągle rośnie liczba ludzi w sędziwym wieku oraz ludzi cierpiących na demencję. Europa jako całość musi znaleźć odpowiedzi w jaki sposób wyzwaniom tym należy sprostać i zapewnić godne życie na starość.
„Te centra Diakonii Neuendettelsau w Polsce pracują na bardzo wysokim poziomie. Chcielibyśmy pokazać jakie warunki pracy stworzyliśmy dla opiekunów. Chcemy wzmacniać pozytywne wrażenie na temat naszych placówek i zachęcać do życia i pracy w naszych domach. Nasze placówki w Polsce cieszą się znaczną popularnością, o czym świadczą długie listy oczekujących”, mówi Elżbieta Grzeczka.

Czy są różnice w opiece w Niemczech i w Polsce?

Również w Polsce pojawiły się liczne nowe i dobrze wyposażone domy opieki, przede wszystkim prywatne. Państwowym placówkom brakuje po części finansowych możliwości, przede wszystkim także z tego powodu, że w Polsce nie istnieje ubezpieczenie pielęgnacyjne, które mogłoby pokryć koszty pobytu w domu opieki. Braki te są kompensowane wysoką empatią oraz oddaniem polskiego personelu opiekuńczego. W Polsce silne są więzi rodzinne, relacje są serdeczne oraz utrzymywane są intensywne wzajemne kontakty. Zauważa się to także we wzajemnych relacjach w placówkach opiekuńczych. Ale także w Polsce nasila się niedobór wykwalifikowanego personelu. Do tego dochodzi fakt, że rozwój demograficzny w Polsce przebiega podobnie jak w Niemczech, a zapotrzebowanie na personel opiekuńczy rośnie. Wielu wysoko wykwalifikowanych polskich pracowników pracuje jednak w Niemczech, a potrzebni w Polsce lekarze, pielęgniarki i personel opiekuńczy muszą być rekrutowani na Ukrainie. Tym sposobem problem przesuwa się dalej. Angela Kunert, opiekunka z Polski, która obecnie pracuje w Niemczech, opowiada: „W Polsce nie istnieje ubezpieczenie pielęgnacyjne, natomiast są 12-godzinne dyżury“.